Telefon: +48(84)662-47-10 | Email: gmina@tarnawatka.pl

Laboratorium Przyszłości w Szkole Podstawowej w Tarnawatce

Laboratorium Przyszłości w Szkole Podstawowej w Tarnawatce

22 marca 2023 odbyło się uroczyste otwarcie pracowni „Laboratorium Przyszłości”.  W tym dniu gościliśmy w naszej szkole panią Monikę Żur dyrektor zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie, pana posła Rzeczpospolitej Polskiej Tomasza Zielińskiego,  pana Wójta Gminy Tarnawatka Piotra Pasiecznego, Przewodniczącą Rady Gminy Tarnawatka panią Kazimierę Mańdziuk, sekretarza Gminy Tarnawatka pana Mariana Szałapskiego i panią Justynę Karwańską Przewodniczącą Rady Rodziców. Gospodarzem całej uroczystości była dyrekcja szkoły pani Dorota Ciećko, pani Barbara Kierepka, nauczyciele i  społeczność szkolna. Uroczystość otwarcia Laboratorium Przyszłości przygotowali pani Celina i pan Marek Czerwonka.

Kilka słów o Laboratorium Przyszłości:

Powstałe w naszej szkole Laboratorium Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją tego projektu było stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. W ramach Laboratoriów Przyszłości do naszej szkoły trafił sprzęt o łącznej wartości 60 000 złotych. 14 zestawów klocków Lego do nauki robotyki: 7 zestawów  edukacyjnych SPIKE Essential, 7 zestawów  edukacyjnych SPIKE Prime, drukarka 3D Skriware wraz z oprogramowaniem oraz laptop, który służy między innymi do przesyłania projektów 3D do drukarki, dwa  roboty edukacyjne Photon, które pomagają w zdobywaniu podstawowych kompetencji oraz uatrakcyjniają przekazywanie wiedzy z określonych tematów związanych z programowaniem - również z dziedziny STREAM. Edukacja STREAM opiera się na takich filarach jak: nauka, technologia, robotyka, sztuka, matematyka. Ten model edukacji oparty jest  w dużej mierze na nowych technologiach. Dzięki innowacyjnym pomocom dydaktycznym, takim jak zestawy konstrukcyjne i roboty edukacyjne, uczniowie poznają nową dziedzinę nauki – robotykę. Na wyposażeniu naszego laboratorium przyszłości mamy również: profesjonalne zestawy audio-wideo, zawierające m.in, aparat, gimbal,  statyw  i  oświetlenie, zestaw nagłośniający Ibiza  z mikrofonem, który już uczniowie przetestowali podczas zajęć  kreatywnych; dron DJI RyzeTello EDU to latający robot przeznaczony do nauki programowania, umożliwiający przyjazną naukę takich języków programowania jak Scratch i Python; stacja lutownicza, która będzie wykorzystana na lekcjach techniki i dodatkowych zajęciach z uczniami; BECREO - 3 zestawy edukacyjne dla początkujących programistów łączące naukę poprzez zabawę, składający się z kilkudziesięciu elementów elektronicznych, które będziemy wykorzystywali na lekcjach techniki oraz na zajęciach kreatywnych; 3 mikroskopy Delta do wykorzystania na lekcjach biologii.

Po części informacyjnej zaproszeni goście przeszli do nowo otwartego laboratorium, gdzie uczniowie zaprezentowali zbudowane i zaprogramowane roboty oraz sprzęt zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości.

W Laboratorium Przyszłości zajęcia rozwijające kreatywność prowadzą nauczyciele informatyki: pani Celina i pan Marek Czerwonka. Uczniowie m.in. budują i programują roboty, co przynosi im wiele radości i satysfakcji. Przed uczniami wiele jeszcze ciekawych lekcji z wykorzystaniem  otrzymanego sprzętu. Cieszymy się, że nasze Laboratorium Przyszłości w sposób kreatywny rozwija  u uczniów naszej szkoły zdolności i zainteresowania robotyką.                                                                                                                       

 

                                                    Celina  i Marek Czerwonka

 

 

 

 

Udostępnij: