Telefon: +48(84)662-47-10 | Email: gmina@tarnawatka.pl

Święto Konstytucji 3 Maja

 

Święto Narodowe 3 Maja ma dla Polaków niezwykle ważne znaczenie, ponieważ właśnie w tym dniu została podpisana pierwsza polska konstytucja. Dokument ten,z punktu widzenia dalszych reform,  miał ogromny wpływ na życie naszych przodków.

W XVIII wieku Polska była państwem słabym, zależnym od silniejszych sąsiadów. Król Stanisław August Poniatowski i wielu innych światłych ludzi widziało, że  trzeba odnowić państwo, że ojczyźnie potrzebni są ludzie mądrzy, wykształceni i pracowici. Patrioci zaczęli pracę od powołania Komisji Edukacji Narodowej (w 1773 r.), pierwszego na świecie ministerstwa sprawującego pieczę nad szkołami. Trzeciego maja 1791 roku uchwalono w Polsce konstytucję, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą rządową regulującą ustrój państwa. Polacy po latach zależności od sąsiadów chcieli mieć znów w pełni wolną i silną ojczyznę. To dlatego 3 maja stał się symbolem mądrości naszego narodu – tego dnia wspominamy wszystkich Polaków, którzy odważyli się być mądrzy.

Wagę Święta Konstytucji 3 Maja starali się ukazać uczniowie Szkoły Podstawowej w Tarnawatce w montażu słowno-muzycznym, który został zaprezentowany całej społeczności szkolnej 30 kwietnia 2024 r.  Podczas uroczystej akademii na scenie pojawiły się takie postaci historyczne jak Mieszko I, Dobrawa, król Jan Kazimierz oraz król Stanisław August Poniatowski. Postaci te przybliżyły pewne wydarzenia z historii Polski, której dzieje od samego początku związane są z religią chrześcijańską. Nasi artyści swoimi talentami aktorskimi, recytatorskimi i wokalnymi dostarczyli zebranym niezapomnianych wrażeń.

3 maja 2024 r. uczniowie zaprezentowali ten sam program przed Mszą Świętą, którą w intencji Ojczyzny odprawił w kościele parafialnym pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnawatce Proboszcz Tomasz Demczuk. Zebrani na nabożeństwie wierni nagrodzili występ owacjami na stojąco. Po Mszy Świętej młodzi artyści odebrali gratulacje i podziękowania z rąk Proboszcza, Sekretarza Gminy Tarnawatka – pana Mariana Szałapskiego oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnawatce – pani Agnieszki Budzyńskiej. Otrzymali także dużą torbę słodkości. Najcenniejszym jednak prezentem, który pozwolił im odczuć, że dokonali czegoś wielkiego, było to, że na twarzach zgromadzonych dostrzegli łzy wzruszenia. To niewątpliwie przejaw patriotyzmu, który kiełkuje lub już na dobre się zakorzenił w ich polskich sercach i sprawi, że ten dzień –Święto Konstytucji 3 Maja - będzie dla nich ważnym świętem narodowym.

 

Montaż słowno-muzyczny uczniowie przygotowali pod kierunkiem pań Agnieszki Lody-Kozłowskiej i Anety Mużacz.

 Mużacz, A. Loda-Kozłowska

         

 

Udostępnij: