Telefon: +48(84)662-47-10 | Email: gmina@tarnawatka.pl

Ponad 10 milionów dla gminy z Polskiego Ładu

Ponad 10 milionów dla gminy z Polskiego Ładu
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – II Edycja zasili budżet Gminy Tarnawatka dotacjami w wysokości 10 230 000 złotych. W piątek 3 czerwca w Wieprzowie, poseł Tomasz Zieliński wręczył promesy na realizację projektów zgłoszonych przez gminę do programu Polski Ład. W spotkaniu uczestniczyli: wójt Piotra Pasieczny, radni z przewodniczącą Rady Kazimierą Mańdziuk na czele, sołtys Wieprzowa Tadeusz Borowicz oraz mieszkańcy.

 

Pozyskane pieniądze przeznaczone zostaną na realizacje 3 zadań. O bliższe przedstawienie projektów poprosiliśmy wójta Piotra Pasiecznego.

Największym zadaniem, na które pozyskaliśmy dofinansowanie jest „Budowa i modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Tarnawatka”. Kwota wsparcia wynosi 5 220 000 zł. Projekt zakłada budowę niezależnej infrastruktury oświetleniowej dróg gminnych. Będzie polegał na ułożeniu doziemnych kabli zasilających i ustawieniu lamp ulicznych. Zakładamy wykorzystanie energooszczędnego oświetlenia ledowego. Wymagany wkład własny gminy wynosi 10 %. Wiadomo, że pieniędzy nie starczy dla wszystkich sołectw. Przed nami teraz trudna decyzja, bo trzeba będzie zdecydować, w których miejscowościach nowe oświetlenie jest najbardziej potrzebne.  

Kolejny projekt to „Odbudowa wraz z infrastrukturą towarzyszącą zbiornika wodnego w miejscowości Wieprzów”. Wysokość dotacji zamyka się kwotą 1 020 000 zł, do której trzeba będzie dołożyć 15 % wkładu własnego. W tej chwili posiadamy wstępną koncepcję zadania, która obejmuje odmulenie i oczyszczenie dawnego zbiornika wodnego w Wieprzowie. Powstać mają także dwie wyspy, a do jednej z nich poprowadzi drewniany most. Tam też wybudowana zostanie altanka mająca służyć celom rekreacyjnym. Podstawowym jednak celem inwestycji jest zatrzymanie wód, które zasilają podziemne zbiorniki wody pitnej. W obecnej sytuacji klimatycznej zrównoważenie gospodarki wodnej ma szczególne znaczenie dla nas wszystkich. Liczę również na to, że powstałe od nowa jezioro, uatrakcyjni wygląd Wieprzowa i przyciągnie do naszej gminy turystów. Planowany przetarg odbędzie się w formule zaprojektuj i wybuduj.

Dofinansowanie uzyskał także projekt: „Modernizacja dróg gminnych w miejscowości Dąbrowa Tarnawacka i Tarnawatka-Tartak”. Na to działanie dostaniemy 3 999 000, a nasz wkład własny to 5 % wartości zadania. W części zachodniej Dąbrowy Tarnawackiej dokończymy budowę dróg asfaltowych. Powstaną tam 3 odcinki jezdni prowadzące do znajdujących się tam gospodarstw domowych, o łącznej długości blisko 900 m. W Tarnawatce-Tartaku od podstaw wybudowana zostanie ulica Kalinowa, znajdująca się na terenie dawnych ogródków działkowych. Inwestycja obejmie budowę drogi, kanalizacji burzowej oraz oświetlenia ulicznego.

Program Polski Ład daje nam możliwości realizacji wielu zadań, na sfinansowanie których gminy nigdy nie byłoby stać. To dla nas wielka szansa i staramy się z niej w pełni korzystać. – zakończył swoją wypowiedź wójt.

Udostępnij: