Telefon: +48(84)662-47-10 | Email: gmina@tarnawatka.pl

Otwarcie Izby Pamięci im. Marianny Gumieli  

Otwarcie Izby Pamięci im. Marianny Gumieli   

 

25 czerwca 2023 roku została otwarta Izba Pamięci im. Marianny Gumieli w Suminie. Inicjatorem wydarzenia było Stowarzyszenie im. Marianny Gumieli - "Powrót do źródeł”. W uroczystości udział wzięli członkowie stowarzyszenia, wójt gminy Piotr Pasieczny, przewodnicząca Rady Gminy Kazimiera Mańdziuk, proboszcz parafii Tarnawatka ks. Tomasz Demczuk, sekretarz gminy Marian Szałapski, Koło Gospodyń Wiejskich w Suminie, chór "Tomaszowiacy",  mieszkańcy gminy oraz goście. Zanim dokonano uroczystego przecięcia wstęgi, jako pierwszy głos zabrał Sylwester Gumiela najmłodszy syn Marianny. Po powitaniu wszystkich przybyłych, przedstawił historię remontu i przystosowania rodzinnego domu do potrzeb izby pamięci. Następnie Barbara Gumiela zapoznała przybyłych z dotychczasową działalnością oraz planami na przyszłość, powstałego w 2019 roku, Stowarzyszenia im. Marianny Gumieli – „Powrót do źródeł”. Zamierzenia są naprawdę ambitne, gdyż już w niedzielę 6 sierpnia 2023 roku z siedliska rodziny Gumielów w Suminie, znów popłyną dźwięki pieśni ludowych. Odbędzie się tu bowiem festiwal, na którym spotkają się artyści wykonujący ten rodzaj muzyki. Członkowie stowarzyszenia serdecznie zapraszają wszystkich, a szczegóły wydarzenia podane zostaną w mediach społecznościowych i na plakatach. Osobę Marianny Gumieli w bardzo ciepłych i wzruszających słowach, przybliżyła jej jedyna córka - Lidia Romanowska. Przybyli na uroczystość goście, mieli także okazję wysłuchać, odtworzonej z nagrania, jednej z pieśni patronki stowarzyszenia. Natomiast przed mikrofonem wystąpiła, ubrana w tradycyjny strój ludowy, Natalia Kowalska i wykonała  utwór  z repertuaru Marianny Gumieli. Poświęcenia Izby dokonał ks. Tomasz Demczuk, a po przecięciu wstęgi, jej progi przekroczyli pierwsi zwiedzający. Na koniec oficjalnej części, przed publicznością zaprezentował się chór „Tomaszowiacy” pod dyrekcją Mariana Gumieli. Nie był to jednak koniec uroczystości, gdyż organizatorzy zaprosili wszystkich przybyłych na smaczny poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Suminie.           

Należy przypomnieć, że Marianna Gumiela była wybitną śpiewaczką ludową, wielokrotną laureatką Ogólnopolskich Festiwali Folklorystycznych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, odznaczoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Wraz z mężem Władysławem przekazała swoim siedmiorgu dzieciom zamiłowanie do muzyki. Wśród całej trzypokoleniowej rodziny Gumielów 40 osób zajmuje się muzyką.

Dzięki inicjatywie i ogromnemu zaangażowaniu rodziny dzisiaj możemy podziwiać dorobek Marianny Gumieli, której działalność i osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej są nieocenione dla naszego regionu. Stowarzyszeniu życzymy dalszego zapału i wielu sukcesów w realizacji kolejnych zadań mających na celu zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego.

Udostępnij: