Telefon: +48(84)662-47-10 | Email: gmina@tarnawatka.pl

I Regionalny Festiwal Folklorystyczny imienia Marianny Gumieli w Suminie

I Regionalny Festiwal Folklorystyczny imienia Marianny Gumieli w Suminie

W niedzielę 6 sierpnia 2023 r. Suminie w Izbie Pamięci imienia Marianny Gumieli odbył się I Regionalny Festiwal Folklorystyczny jej imienia.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie im. Marianny Gumieli – Powrót do źródeł, które środki na ten cel pozyskało z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Spotkanie śpiewaków ludowych było także okazją do promocji publikacji pt. Taka się już śpiewająca urodziłam … Zbiór pieśni z repertuaru Marianny Gumieli z Sumina. Część I, wydanej dzięki finansowaniu z w/w Funduszu oraz grantowi ze Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Roztocze. Imprezę patronatem honorowym objął wójt Gminy Tarnawatka.

Na festiwalowej scenie zaprezentowało się 8 solistów dziecięcych i młodzieżowych, 7 solistów dorosłych oraz 7 zespołów śpiewaczych z terenu naszego powiatu. Zadaniem uczestników było wykonanie 2 utworów ludowych, w tym jednego z repertuaru Marianny Gumieli. Chociaż występy miały charakter jedynie przeglądu, jury przyznało 7 wyróżnień. Otrzymali je: Gabriela Biernacka, Karolina Czyż i Miłosz Baraniak w kategorii dzieci i młodzieży, Natalia Kowalska, Maria Smoląg i Aleksandra Wołoszyn-Banaś w kategorii solistów dorosłych oraz zespół śpiewaczy Szarowolanki. Interesującą propozycją skierowaną do publiczności, była możliwość zaśpiewania pieśni ludowej przez wszystkich chętnych. Dodajmy, że skorzystała z niej spora grupka osób, a wśród nich trójka prawnucząt Marianny – czwartego już pokolenia muzykalnej rodziny Gumielów.    

W trakcie wydarzenia można było odwiedzić stoiska wystawiennicze hafciarstwa i rękodzieła artystycznego, galerię obrazów czy posmakować produktów pszczelarskich. Wyjątkową atrakcją była obecność Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski, która wspólnie z Tomaszowskim Szwadronem im. I - go Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza, za pomocą żywego obrazu, wprowadziła obecnych w klimat dawnego życia na  wsi. Poczęstunek dla artystów oraz publiczności przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Suminie.

Na zakończenie Festiwalu organizatorzy skierowali wiele podziękowań dla wszystkich, którzy zaangażowali się w pomoc w przygotowanie całej imprezy oraz zaprosili wszystkich do Sumina na podobne spotkanie za rok.

Red.

 

 

 

 

Udostępnij: