Telefon: +48(84)662-47-10 | Email: gmina@tarnawatka.pl

Muzeum wsi w Paucznem

          W ostatnim czasie na mapie naszej gminy, pojawiła się nowa placówka kulturalna, którą jest Muzeum wsi Ocalić od zapomnienia w Paucznem. Ten niezwykle ciekawy obiekt powstał dzięki staraniom i wielkiej pasji Bogusławy i Ryszarda Probola.

          Historia powstania muzeum sięga roku 2018, w którym pp. Probola kupili siedlisko w Paucznem. Trafiliśmy tutaj trochę z przypadku – mówi p. Ryszard. Pierwotnym zamiarem był zakup działki, na której można byłoby urządzić ogródek. W ofertach sprzedaży wyszukaliśmy jednak całe siedlisko wraz z domem i budynkami gospodarczymi. Tak mimo woli dom został  odremontowany i dziś nadaje się do całorocznego zamieszkania. Na ukończeniu jest także remont obiektów gospodarczych. Pani Elżbieta skromnie dodaje – Mamy także ogródek, który rozrósł się do 24 arów. Redakcja miała okazję zobaczyć ów ogródek i wywarł on na nas wielkie wrażenie, nie tylko przez ilość owoców i warzyw, jaka jest w nim uprawiana, ale także przez ich jakość. Mieliśmy np. okazję spróbować przepięknych i smacznych truskawko-malin. Dostaliśmy także upominki w postaci przetworów, które gospodarze produkują na własne potrzeby.

          Nie mniejsze wrażenie niż ogród robi samo muzeum. Ilość  zgromadzonych eksponatów, ich różnorodność oraz bardzo dobry stan techniczny wzbudzają podziw i szacunek do pasji kolekcjonerskiej właścicieli. W zbiorach znajdują się narzędzia rolnicze i wykorzystywane w rzemiośle. Znajdziemy tam także przedmioty gospodarstwa domowego używane dawniej przez mieszkańców wsi. Do najciekawszych i najcenniejszych zabytków należą: waga z 1877 roku, maglownice, żarna, stępa, kufry posagowe oraz bogaty zestaw urządzeń do obróbki lnu. Ciekawostką jest fakt, że oprócz narzędzi wykorzystywanych w obróbce drewna, bednarstwie, kołodziejstwie czy kowalstwie, w muzeum znajduje się także kompletny warsztat szewski. Okazała jest także kolekcja żelazek, lamp naftowych, przetaków, sit, maselnic i beczek. Z nowszych eksponatów znajdziemy tam także urządzenie wykorzystywane w czasie PRL, a wśród nich telewizor pralkę Frania. Na całą ekspozycję składa się ok. 260 przedmiotów. Gospodarze chętnie udostępniają swoje zbiory zwiedzającym. W ostatnim czasie organizują także dni otwarte, w czasie których można przyjść i obejrzeć całe muzeum. Najbliższe takie wydarzenie będzie miało miejsce 10 września w godzinach od 13 do 19.

          Na pytanie jak żyje się w Paucznem z ust p. Ryszarda padły słowa: Spotkaliśmy się tutaj z bardzo życzliwym przyjęciem. Zdążyliśmy się zżyć z mieszkańcami. Zawarliśmy nowe przyjaźnie i zdobyliśmy zaufanie sąsiadów, którzy wzbogacili nasze muzeum w cenne eksponaty. Zapraszamy wszystkich do Muzeum wsi Ocalić od zapomnienia.       

          Ze swojej strony dziękujemy pp. Bogusławie i Ryszardowi za wielką serdeczność i gościnność, z jaką zostaliśmy przyjęci. Gratulujemy dotychczasowych dokonań, zarówno tych rekonstruktorskich i kolekcjonerskich, jak i ogrodniczych. Życzymy dużo siły i wytrwałości w rozwijaniu swoich pasji.

Red.        

 

         

 

Udostępnij: